فیلتر پرس چیست و چگونه کار می کند؟! | فیلتر پرس یا فیلتر فشاری

فیلترپرس چیست و چگونه کار می کند؟

احتمالا پیش آمده است، که به شما گفته باشند برای کارتان نیاز به استفاده از فیلتر پرس دارید. اما به طور کامل نمی‌دانید که عملکرد این فناوری یا تجهیزات فیلتراسیون چگونه بوده  یا چگونه می تواند به کار شما کمک کند.

شرکت صافی سازان صفا، اولین، بزرگترین و پیشروترین تولید کننده فیلتر پرس و فناوری پیشرفته فیلتراسیون مایع در ایران است. در اینجا، به این پرسش می پردازیم که فیلتر پرس چگونه کار می کند؟ همچنین صنایع و بخش هایی که فیلترپرس در آنها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و نیز برخی از راه حل  های مربوط به فیلترپرس استاندارد و سفارشی صافی سازان صفا را بررسی خواهیم کرد.

"<yoastmark

فیلتر پرس چیست؟

فیلترپرس، بخشی از تجهیزاتی است که برای جداسازی مایع و جامد استفاده می شود. به طور خاص، فیلترپرس مایعات و جامدات را با استفاده از فیلتراسیون فشاری جدا می کند، که در آن دوغاب به داخل فیلتر پرس پمپ شده و تحت فشار آبگیری می شود. اساساً هر فیلترپرس بر اساس حجم و نوع دوغابی که نیاز به آبگیری دارد، طراحی می شود. شرکت صافی سازان صفا، تولید کننده قابل اعتماد در زمینه جداسازی مایع/جامد است و طیف گسترده ای از انواع فیلترپرس و ظرفیت ها را متناسب با نیازهای کاربردی خاص برای آبگیری بدون مشکل و مقرون به صرفه ارائه می دهد  که شامل انواع مختلفی مانند فیلترپرس تیر جانبی /نوار جانبی (ساید بار)اتوماتیک و فیلتر پرس دستی است.

چهار جزء اصلی فیلترپرس، شامل قاب (شاسی)، صفحات فیلتر، منی‌فولد (لوله ها و شیرآلات) و پارچه فیلتر است،  که عنصری کلیدی برای بهینه سازی عملیات فیلترپرس است.

انواع فیلتر پرس

انواع فیلتر پرس

دستگاه های فیلتر پرس (فیلترهای تحت فشار) در 3 دسته قرار می گیرند:
1. فیلتر پرس دستی: ارزان ترین و ساده ترین مدل دستگاه فیلتر پرس که، از سرعت عملکرد پایینی برخوردار می باشد. یک اپراتور برای کنترل فیلترپرس دستی نیاز است و برای مقیاس کوچک کاربرد دارد.

2. فیلترپرس اتوماتیک: خود فیلتر پرس اتومات دو نوع ممبران و چمبر دارد. فرق این دو مدل در فرآیند فشرده سازی سوسپانسیون، حالت قرارگرفتن صفحه ها و نوع صفحات م باشد. عملیات باز و بسته شدن جک، بارگیری و تخلیه کیک، جا به جایی صفحات پرس و شست و شوی صفحات بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی و اتوماتیک انجام می شود.

3. فیلترپرس هیدرولیک: حرکات صفحات دستگاه فیلترپرس هیدرولیکی می باشد. این مدل بخش های کنترل الکتریکی، جهت کنترل دستگاه فیلترپرس و عملیات آن را نیز شامل می شود.

 نحوه کارکرد فیلترپرس

کار اصلی فیلتر پرس ها اینگونه است که دوغاب به دستگاه پمپ می شود تا مواد جامد در طول چرخه پر شدن، به طور یکنواخت پخش شود، سپس مواد جامد روی پارچه فیلتر جمع شده و کیک فیلتر را تشکیل می دهند. مواد فیلتر شده با استفاده  از صفحات فیلتر از طریق خروجی های مَنی فولد (لوله‌ها و شیرآلات) خارج شده و آب تصفیه شده ی تمیز، تولید می کند.

فیلتر پرس ها یک روش فیلتراسیون تحت فشار هستند و به این ترتیب، از آنجایی که پمپ تغذیه فیلتر پرس فشار ایجاد می کند، مواد جامد در داخل محفظه ها ساخته می شوند تا زمانی که محفظه ها کاملاً پر از مواد جامد شده و کیک را تشکیل می دهند؛ پس از پر شدن محفظه ها، چرخه کامل شده و کیک های فیلتر آماده جداسازی هستند. در بسیاری از فیلتر پرس های با ظرفیت بالاتر، از شیفترهای صفحه اتوماتیک با عملکرد سریع استفاده می شود که زمان چرخه را افزایش می دهد. برخی از فیلتر پرس ها به طور خاص برای عملکرد تمام اتوماتیک و 24 ساعته در محیط های سخت مانند معادن یا کارخانه های تولید مواد شیمیایی طراحی شده اند.

کاربردهای فیلترپرس

فیلتر پرس‌ها در اندازه‌های مختلف، از پرس‌های کوچک 150 میلی‌متری در مقیاس آزمایشگاهی تا دستگاه‌هایی با ظرفیت‌های بسیار بزرگ‌‌تر، مانند فیلترهای 1500 و 2000 میلی‌متری، ساخته می شوند. فیلتر پرس ها برای جداسازی مایع و جامد در صنایع و امور مختلف بکار می روند، از جمله:

 • فرآوری مواد غذایی و آشامیدنی
 • تولید مواد شیمیایی
 • معدن
 • تولید برق
 • تولید سنگدانه، آسفالت و سیمان
 • کارخانه های فولاد
 • تاسیسات شهری
 • و سایر موارد…

سفارشی سازی فیلترپرس بر اساس نیاز کاری شما

نوع صنعت، کاربرد و شرایط عملیاتی، ما را در عواملی مانند طراحی کلی، ظرفیت فیلتراسیون، تعداد محفظه ها، اندازه صفحه فیلترپرس، مواد ساخت و ساز و همچنین ویژگی های سیستم های اضافی مانند شیفترهای اتوماتیک صفحه، سیستم شستشوی پارچه، سینی‌های چکه گیر، حفاظ کیک و پرده محافظ نوری، یاری می‌رساند. طراحی فیلتر پرس به مجموعه ای از عوامل مانند زمان چرخه فیلتراسیون، خشکی کیک مورد نیاز، عمر پارچه، و اینکه آیا تعویض صفحه به صورت دستی یا خودکار مورد نظر است و بسیاری عوامل دیگر بستگی دارد.

عملکرد دستگاه فیلترپرس اتوماتیک
عملکرد دستگاه فیلترپرس اتوماتیک

صنایع مناسب برای فیلتر پرس

 1. غذا:

نوشیدنی های آب میوه، آبجو شراب برنج، مشروب، مخمر، پروتئین گیاهی، سیکلامات، گلوکز، شکر نشاسته، مالتوز، نشاسته، آرد برنج، کاراگینان، MSG، طعم دهنده، سس سویا، مایع خوراکی

 1. صنایع شیمیایی:

رنگدانه سوختی، سود سوزآور، خاکستر سودا، نمک کلر قلیایی، جوهر کربن سفید، بنفش صابون، جوهر فن، پودر سفید کننده، لیتوپون، پودر فلورسنت، پودر بیمه، کلرات پتاسیم، سولفات پتاسیم، سولفات آهن، هیدروکسید آب آهن، اسید سولفوریک آلومینیوم، پلی آلومینیوم کلرید، کلرید آلومینیوم بازی

 1. دارو:

آنتی بیوتیک ها: اریترومایسین، اسپیرامایسین، تتراسایکلین، اکسی تتراسایکلین و غیره؛ طب سنتی چینی: اینوزیتول، ارگانوفسفر، الکل گلیکوزیله و غیره.

 1. متالورژی:

سنگ معدن مولیبدن، سنگ آهن، سنگ معدن روی، سنگ مس، سنگ معدن نقره، سنگ معدن طلا و غیره.

 1. پالایش:

کره، نفت، روغن خوراکی، گلیسیرین، روغن نباتی، روغن ماشین و غیره.

 1. تصفیه فاضلاب:

جداسازی مایع از جامد فاضلاب شیمیایی، فاضلاب ذوب، فاضلاب چاپ و رنگرزی، فاضلاب دارویی و غیره.

فیلتر پرس چیست و چگونه کار می کند؟