Search
Close this search box.

فیلتر پرس ممبران در تصفیه روغن

فیلتر پرس ممبران به طور گسترده ای در فرآیند چربی زدایی و تصفیه روغن های خوراکی مانند حذف استئارین روغن پالم استفاده می شود. با بهبود استانداردهای زندگی مردم، کیفیت روغن خوراکی بیشتر شده است. روغن خوراکی بدون چربی برای سلامتی افراد مفیدتر است، زیرا اسیدهای چرب اشباع شده باعث چاقی و بیماری های عروقی می شود. پس چربی زدایی چیست؟ به زبان ساده، فرآیند تصفیه روغن برای حذف استئارین را چربی زدایی می‌گویند.

در حال حاضر، برای تصفیه روغن، پرکاربردترین تجهیزات چربی زدایی، فیلتر پرس ممبران اتوماتیک است. فیلتر پرس تولید شرکت صافی سازان صفا به طور ویژه برای کارخانه های تصفیه روغن طراحی شده است و عملکردهای مختلفی مانند: فشار ممبران، جریان تخلیه باز-بسته، شستشوی روغن، دمش هوا، طراحی ضد الکتریسیته ساکن و … را با هم ترکیب می‌کند. استفاده جامع  و کامل از این عملکردها راندمان تولید کارخانه تصفیه روغن را تا حد زیادی بالا می برد.

عملکرد دستگاه

 ابتدا، با توجه به نقاط ذوب متفاوت استئارین های مختلف (تری گلیسیریدهای اسید چرب)، روغن خام در مخزن تبلور در دمای پایین خنک می شود، به طوری که استئارین با نقطه ذوب بالا بلوری می‌شود. سپس روغن به داخل صفحات فیلتر پمپ می شود. در داخل دستگاه، روغن خوراکی شفاف از طریق پارچه فیلتر تخلیه می شود و استئارین نیمه جامد داخل دستگاه می‌ماند. پس از آن، صفحات فیلتر ممبران با هوای فشرده‌ی فشار بالا باد‌ می شوند. در همان زمان، کیک های فیلتر بیشتر آبگیری می شوند. به این ترتیب، تفکیک روغن به پایان می رسد. با توجه به ویسکوزیته بالای استئارین، لازم است از روغن داغ برای شستشوی صفحه فیلتر و پارچه فیلتر استفاده شود تا پارچه فیلتر دوباره قابل استفاده شود. این فرآیند استخراج خشک با استفاده از فیلتر پرس ممبران تولید شرکت صافی سازان صفا، نه تنها برای روغن پالم، بلکه برای روغن های دیگر مانند روغن کنجد، روغن ذرت، روغن کلزا و غیره مناسب است. این فناوری میزان بازیافت روغن مایع را افزایش می‌دهد، و مهم تر از همه، مزایای تجاری زیادی برای کارخانه های تصفیه روغن به همراه دارد.

تصویر دستگاه فیلتر پرس ممبران تولید شرکت صافی سازان صفا
تصویر دستگاه فیلتر پرس ممبران تولید شرکت صافی سازان صفا

مزایای ممبران فیلتر پرس

فرآیند فیلتراسیون غشایی نتایج بسیار خوبی توسط فیلترهای ممبران برای صنایع مختلف به همراه دارد. بسیاری از برنامه های تولیدی را به سمت استفاده از این نوع فیلتر متمایل می کند. امروزه بسیاری از صنایع به دلیل افزایش بهره وری گردش کار و کاهش هزینه های مربوطه، از جمله صنایع معدنی، شیمیایی یا دارویی، استفاده از غشاهای فیلتر پرس را مد نظر قرار می دهند.

حتی برای رفع نیازهای مختلف صنعت و فعالیت های شهرداری، ممبران فیلتر پرس از غشاهای MSE در طراحی مدولار محفظه فیلتر پرس استفاده می کند. قاب چنین پرس سخت و سنگین محسوب می شود و از اجزای زیر تشکیل شده است: منبع تغذیه، تکیه گاه با خروجی فیلتر (سر)، پایه هیدرولیک با قفل سیلندر (قسمت تحت فشار)، ستون ها یا تیرها و ریل های جانبی. روی آنها قرار دهید تا فرم بگیرند.

صفحات فیلتر غشایی به صورت جداگانه طراحی و نصب می شوند. ساختار صفحه ای صفحه تحت فشار از صفحات غشایی یکنواخت تشکیل شده است (استفاده از فیلترهای ممبران ترکیبی در محفظه نیز امکان پذیر است) و برای تهیه کیک گلی از برش های 50 تا 15 میلی متری استفاده می شود.

مواد غشایی مورد استفاده در تولید این فیلترها پلی پروپیلن استاندارد (PP)، لاستیک های مصنوعی مانند NBR، EPDM یا الاستومرهای TPE می باشد. در ساخت این فیلترها از مواد خاصی مانند PVDF استفاده شده است. فیلتر پرس ممبران با استفاده از فناوری ممبران در صفحات فیلتر خود تاثیر زیادی بر خشکی مواد جامد باقیمانده خواهد داشت. این نوع فیلترها حداقل رطوبت را از خود به جای می گذارند و در نتیجه کیک فیلتر خشک تری نسبت به فرآیندهای فیلتراسیون سنتی ایجاد می کنند. این باعث می شود فیلتر ممبران یا فیلتر پرس ممبران سیستمی بسیار قدرتمند و پرکاربرد در صنایع مختلف باشد.

اگر زمان و میزان تصفیه آب مهم است، فیلتر پرس ممبران یک راه حل عالی است.

بسته به میزان آلودگی آب و مقدار کم آبی مورد نیاز، مقدار ماده خشک باقیمانده را می توان با فشرده سازی به دست آورد (هم مقدار خشک کیک فیلتر باقیمانده و هم درصد وزنی ماده خشک کیک فیلتر). صفحه غشایی در کیک فیلتر. محدوده محتوای خشکی را که می توان با این نوع فیلتراسیون به دست آورد از 30% به 80% افزایش داد. در نسخه استاندارد فشار از دو طرف اعمال می شود. بسته به نوع لجن یا مایعی که باید تصفیه شود، می توان از فناوری غشایی در هر مرحله از فرآیند فیلتراسیون ثانویه نیز استفاده کرد.

ترکیبی از فیلترهای غشایی و فیلترهای صفحه محفظه می تواند هزینه های شما را کاهش دهد و حتی به راحتی فیلتراسیون عالی را در طول فرآیند کار شما تضمین کند.

در این نوع فیلتر فرآیند آزادسازی کیک فیلتر تولید شده توسط ضامن به راحتی انجام می شود. علاوه بر این، برای جلوگیری از آلودگی، از سینی های مخصوص برای جلوگیری از چکیدن آب استفاده می شود. ساختار پرس فیلتر غشایی همچنین از پلت فرم های نگهدارنده، سازه های نگهدارنده، نردبان های دستی، ماشین های تمیز کننده اتوماتیک و سایر اجزا استفاده می کند.

صافی سازان صفا تولید کننده فیلترپرس

اجزا تشکیل دهنده ممبران فیلتر پرس

بخش های مختلف فیلتر پرس ممبران:

– یک صفحه یا قالب فلزی، معمولاً آهن ساده یا آلیاژی سفارشی، به عنوان قالب یا صفحه اصلی بدنه در نظر گرفته می شود.
– پلت فرم هیدرولیک اصلی وظیفه باز و بسته شدن صفحه فیلتر را با استفاده از سیلندر و افزایش فشار روی صفحه فیلتر غشاء فیلتر پرس بر عهده دارد.
– بخش مسیر دستگاه، که محل مکش مسیر و روباتیک است. این قسمت از مسیر برای حرکت ممبران استفاده می شود و پس از تخلیه آب از کیک فیلتر، از مسیر برای باز کردن و جداسازی غشا استفاده می شود تا کیک فیلتر حاصل تخلیه شود.
مزایای اصلی استفاده از ممبران فیلتر پرس در صنایع مختلف.

شاید به جرات بتوان گفت که ممبران فیلتر پرس علاوه بر تنظیم درجه و مدت زمان شستشو، اهمیت واقعی خود را در فرآیند شستشو به ما نشان می دهد. با این حال، مزایای اصلی استفاده از فیلترهای غشایی فشرده را می توان به شرح زیر تعریف کرد:

بسته به درجه شستشوی مورد نیاز برای پردازش کیک فیلتر، می توان با فشرده سازی صفحات غشایی به نتایج مطلوب دست یافت. زمان صرف شده برای شستشو یا خشک کردن کیک فیلتر می تواند از 30٪ تا 80٪ باشد. در حالت استاندارد، حجم آبکشی دوطرفه را می توان با فشار دادن صفحه فشار بدست آورد.
یکی از مزیت های اصلی فیلتر پرس ممبران این است که نه تنها کیفیت خود را در تراکم نشان می دهد، بلکه در کاهش زمان تراکم نیز می باشد. به طور کلی، فیلتر ممبران کار تصفیه را در نیمی از زمان سایر روش های فیلتراسیون تکمیل می کند و راندمان تولید 50٪ افزایش می یابد.
در حالت استاندارد، فشار انبساط را می توان تا فشار 15 بار افزایش داد، حتی در شرایط خاص می توان فشار را روی عدد بالاتر تنظیم کرد.

تصویر دستگاه فیلترپرس 100 ممبران تولید شرکت صافی سازان صفا