Search
Close this search box.

فیلتر پرس صنایع نساجی

بازیابی آب رنگرزی نساجی با استفاده از فیلترپرس

سرعت تولید و مصرف پوشاک به سطوح ناپایدار رسیده است و صنعت مد به دلیل وجود مقادیر بسیار زیاد مواد شیمیایی موجود در رنگ‌های مورد استفاده در لباس‌ها و مصرف بالای آب در تولید آن‌ها، به دومین صنعت آلوده‌کننده در جهان تبدیل شده است. فیلترپرس صفا برای کاهش این وضعیت، تصفیه آب را برای صنایع شیمیایی و نساجی پیشنهاد می کند. صنعت مد پس از صنعت نفت، دومین صنعت آلوده کننده روی کره زمین است.

رنگ های مورد استفاده در تولید پوشاک حاوی مواد شیمیایی هستند که به دلیل مقاومت بالای آنها در برابر تخریب بیولوژیکی، مسئول تقریباً 20 درصد آلودگی آب آشامیدنی جهان هستند، در اینجاست که اهمیت بالای فیلتراسیون در این صنعت مشخص میشود. از طرفی برای تولید لباس به حجم بالایی آب نیاز است که بسته به نوع الیاف و فرآیند تولید متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال برای تولید یک شلوار جین 7500 لیتر آب نیاز است در حالی که یک تیشرت به 2700 لیتر آب نیاز دارد که برابر با آب آشامیدنی یک نفر در دو سال و نیم است.

برای مثال، پشم گوسفند به طور سنتی در آب گرم و مواد شوینده شسته می شود تا آلاینده های آن از بین برود. این می تواند یک فرآیند گران قیمت باشد که حجم زیادی از فاضلاب گرم تولید می کند که تخلیه معمولی آن دشوار و پرهزینه است. فیلتراسیون، یک راه حل مقرون به صرفه برای کاهش هزینه های مرتبط با تخلیه زباله است.

علاوه بر این، باید در نظر داشت که بیشتر این صنایع در کشورهایی واقع شده‌اند که مقررات زیست‌محیطی در مورد محدودیت‌های تخلیه فاضلاب نسبتاً سست و گاهی اوقات وجود ندارند.

اگرچه واکنش برندهای صنعت نساجی تلاش برای اتخاذ یک مدل سازگار با محیط زیست و پایدارتر است، اما به نظر می‌رسد برای کاهش بحران آب و هوا کافی نیست. در این زمینه، راه حلی را برای تصفیه این پساب های صنعتی ایجاد شده است که می تواند برای سلامتی صنعت نساجی و رنگ اغلب به دلیل مشکلات زیست محیطی ناشی از مصرف زیاد آب و زباله های سمی مورد انتقاد و توجه قرار گیرد و با استفاده از سیستم های تصفیه فاضلاب می توان بر این مشکلات غلبه کرد و برای اکوسیستم خطرناک نباشد.

صنعت نساجی و رنگرزی مقدار زیادی آب مصرف می کند و مقداری از این آب پس از طی مراحل مختلف تبدیل به فاضلاب می شود. این فاضلاب ها ممکن است حاوی مواد مضری مانند مواد آلی و معدنی محلول، ترکیبات شیمیایی، رنگ ها و فلزات سنگین باشند. هنگامی که این فاضلاب ها مستقیماً به محیط زیست تخلیه می شوند، ممکن است باعث آلودگی منابع آب شده و اثرات مضری بر سلامت محیط داشته باشند.

سیستم های تصفیه فاضلاب با حذف آلاینده ها از پساب، اثرات مضر بر محیط زیست را کاهش می دهند. این سیستم ها فاضلاب را با استفاده از فرآیندهای شیمیایی، فرآیندهای بیولوژیکی یا فرآیندهای فیزیکی تصفیه می کنند.

مناسب ترین سیستم تصفیه فاضلاب برای صنعت نساجی و رنگرزی به خواص فاضلاب صنعتی بستگی دارد. عواملی مانند ترکیب فاضلاب، مقدار اجزای شیمیایی و مقدار pH فاضلاب نقش مهمی در انتخاب سیستم های تصفیه دارند.

نصب سیستم های تصفیه فاضلاب نه تنها از محیط زیست محافظت می کند، بلکه باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و آب نیز می شود. تصفیه فاضلاب هزینه های عملیاتی را کاهش می دهد و فرآیند تولید پایدار را فراهم می کند.

در نتیجه، تصفیه فاضلاب پساب صنایع نساجی و رنگرزی برای سلامت محیط ضروری است. سیستم های تصفیه فاضلاب مضرات را کاهش می دهند، بر محیط زیست تأثیر می گذارد و فرآیند تولید پایدارتری را فراهم می کند. یک سیستم تصفیه فاضلاب مناسب باید با در نظر گرفتن ترکیبات و خواص صنعتی فاضلاب انتخاب شود.

فیلترپرس، به عنوان یکی از فناوری های فیزیکی پیشرفته، برای تصفیه پساب های حاوی رنگ استفاده می شود. از آنجایی که پارچه های مورد استفاده در این روش دارای منافذ کوچکی هستند، املاح بزرگتر از این منافذ در پشت آنها گیر می‌افتند و در نتیجه محلولی بدون رنگ ایجاد می‌شود. گرچه این تکنیک ساده و موثر است، اما پارچه ها نیاز به تعویض دوره ای دارند.

تصفیه مناسب آب صنعتی کلید تضمین تولید درست صنعتی و بهبود کیفیت محصول است. با این حال، با مشکل روزافزون آلودگی آب، فیلتراسیون آب به یک فرآیند ضروری در تولید صنعتی مدرن تبدیل شده است.

با پیشرفت مداوم علم و فناوری، فیلتر پرس ها به وجود آمدند که به طور قابل توجهی کارایی تصفیه فاضلاب را بهبود ببخشند. فیلتر پرس، به عنوان نوعی تجهیزات تصفیه فاضلاب با میزان استفاده بالا، با روش طراحی منحصر به فرد آبگیری لجن، با عملکرد ساده، قابلیت اطمینان بالا و ایمنی خوب، می تواند به طور موثر ناخالصی های موجود در آب را فیلتر کند. این یک تجهیزات ضروری در بسیاری از تولیدات صنعتی از جمله صنعت نساجی است.

فیلترپرس می تواند در صنعت رنگرزی نساجی :

بیش از 90٪ بازیافت آب گرم را دردمای فرآیند فراهم می کند.
امنیت آب با کیفیت و دمای ثابت برای استفاده مجدد را فراهم کند.
کاهش هزینه های عملیاتی فرآیند شامل نرم کردن، گرمایش، سرمایش و دفع را فراهم کند.
مسائل مربوط به پساب مانند رنگ، آفت کش ها و ارگانوفسفات ها را برطرف می کند.
کیفیت و رنگ بهتر پشم شسته شده را فراهم می کند.
فرآیند فیلتراسیون با استفاده از فیلترپرس صفا، در صنعت نساجی کاربردهای زیادی داشته است. فیلترپرس ها در مقیاس مختلف تولید برای بازیابی 95 درصد آب پساب رنگرزی برای استفاده مجدد و تعدادی کارخانه در مقیاس تولید برای بازیافت و استفاده مجدد از آب مصرف شده طراحی شده است.

با استفاده از فناوری فیلترپرس، آب گرم و مواد شوینده جدا شده برای استفاده مجدد بازیافت می شوند و مواد جامد معلق ناخواسته متمرکز می شوند. دوغاب حاصل را می توان با تبخیر بیشتر غلیظ کرد و در نتیجه هزینه های دفع را به حداقل رساند.


فیلتر پرس در صنایع نساجی