Search
Close this search box.

فیلتر پرس صنایع کاشی و سرامیک

کاشی چیست؟

 

کاشی به قطعه سنگی مصنوعی اطلاق می‌شود که طول و عرض آن مختلف بوده و ضخامت آن چند میلی‌متر است، و یک روی آن دارای سطحی شیشه‌ای بوده و کاملاًّ صاف و صیقلی می‌باشد.

کاشی، محصولاتی از جنس سفال و سرامیکی است که در ساختمان کاربرد دارد و اهمیت ویژه‌ای در حمام‌ها، توالت‌ها، آشپزخانه‌ها و آب ریزگاه‌های عمومی و غیره. دارد

کاشی برای تزئینات داخل و خارج ساختمان و همچنین برای بهداشت و عایق رطوبت به کار می‌رود.

واژه کاشی از نام شهر کاشان اقتباس شده که از اوایل دوران اسلامی به عنوان مرکز صنعت سفال‌سازی مشهور بود.

کاشی‌ها از جنس سفال و به شکل مربع یا مستطیل با ضخامت چند میلی‌متر ساخته می‌شوند. سفال قالب‌گیری شده در کوره و حرارت بسیار بالا پخته می‌شود و روی کاشی را هم با لایه‌ای از لعاب که شیشه مانند است می‌پوشانند. قدمت استفاده از کاشی‌ها بسیار بالاست و در طول دوران دچار تحولاتی در طرح و رنگ و نحوه ساخت شده‌اند. برخی از انواع کاشی که امروزه وجود دارد عبارتند از:

 • کاشی لعابی
 • کاشی پرسلان
 • کاشی معدنی
 • کاشی سنتی
 • کاشی ویترای
 • کاشی شیشه‌ای
 • کاشی پخت سوم
 • کاشی چاپ دیجیتال

سرامیک چیست؟

سرامیک (به انگلیسی: Ceramic) یک ماده جامد غیر فلزی غیر آلی است که از ترکیب های فلزی یا غیر فلزی تشکیل شده و با گرم شدن در دمای بالا شکل گرفته و سپس سخت شده‌است. به‌طور کلی، سرامیک‌ها موادی سخت، شکننده و مقاوم در برابر خوردگی هستند. نمونه‌های معمول آن سفال، ظروف چینی و آجر است.

جنس لایه‌ی پوششی یا همان لعاب سرامیک به نحوی است که دارای خاصیت ضد آب است. از همین رو سرامیک‌ها در کف حمام و سرویس بهداشتی و آشپزخانه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته لعاب روی کاشی از جنس سرامیک هم می‌تواند باشد، که به آن کاشی سرامیکی می‌گویند. برخی از انواع سرامیک عبارتند از:

 • سرامیک پرسلانی
 • سرامیک خشک
 • سرامیک گرانیتی
 • سرامیک شیشه‌ای
 • سرامیک مرمر

مراحل تهیه کاشی

1. نخستین مرحله انتخاب و آماده‌سازی مصالح آن می‌باشد. مصالح کاشی‌سازی خاک رسی است که ۲۰ تا ۲۵ درصد آن سلیس می‌باشد. نخست مواد اضافی و زائد و دانه‌های سنگ را از داخل آن جدا می‌کنند، بعد از شستشو و جدا کردن دانه‌های اضافی و یکنواخت نمودن خاک آن را هوا می‌دهند، بعد آن را آسیاب می‌کنند تا به گرد یکنواختی تبدیل گردد. هر قدر خاک رس تهیه شده مرغوب تر باشد در به عمل آوردن خاک آن دقت بیشتری می‌شود. بعد فوراً آن را با تسمه نقاله برای مراحل بعدی به سالن‌های دیگر منتقل می‌کنند.
2. ساختن گل :منظور از ساختن گل مخلوط کردن مصالح تهیه شده با آب است تا بدینوسیله خاصیت پلاستیسیته در مخلوط ظاهر شده و امکان شکل‌دادن به آن میسر گردد. هنگام مخلوط شدن آب با خاک دقت می‌شود تا تمام ذرات خاک رس در مجاورت آب قرار گیرند. برای جلوگیری از تغییرحجم و پیچیدن قطعه در هنگام پختن مقداری سنگ چخماق آسیاب شده به آن اضافه می‌کنند. برای جلوگیری از ایجاد رنگ قهوه‌ای تند که ممکن است در اثر وجود اکسیدهای آهن در خاک رس بعد از پخته شدن باشد حدود نیم درصد اکسید کرم به آن اضافه می‌نمایند.
3. قالب‌گیری: پس از تأیید گل بوسیله آزمایشگاه از لحاظ نوع مصالح و پراکندگی، گل را قالب‌گیری می‌کنند. برای تهیه کاشی مرغوب قالب‌گیری در خلأ انجام می‌گیرد. این عمل باعث توپر شدن و مقاومت بیشتر می‌شود. شکل‌دادن اغلب به وسیله فشار و پرس صورت می‌گیرد، صفحات پرس دارای ویژگی‌هایی هستند که مانع چسبیدن خاک به صفحات پرس می‌گردد. مقدار آب موجود در گل باید به حدی باشد که به گل آن مقدار پلاستیسیته را بدهد که گل به راحتی در قالب شکل گرفته و جسمی تو پر به دست بیاید، همچنین مقدار آب طوری باشد که پس از پرس کاری و خارج شدن قطعه از قالب در اثر وزن خود تغییر شکل ندهد.
4. خشک کردن: اگر قطعه به خوبی خشک نشود یا به سرعت خشک شود ترک می‌خورد یا می‌پیچد یا تغییر حجم می‌دهد. اگر قطعه پس از خروج از پرس کاری با حرارت خشک کنند یا در معرض هوای خشک و گرم قرار دهند سطح خارجی آن به سرعت خشک شده. برای خشک کردن قطعات مرغوب از تونل هوای گرم استفاده می‌نمایند. برای جلوگیری از ترک برداشتن و چروک شدن و پیچش سطحی هوای ابتدای تونل کاملاً مانند هوای خارج است. در وسط تونل حرارت به حداکثر لازم می‌رسد و در این مرحله کلیه آب فیزیکی قطعه متصاعد شده و قطعه کاملاً خشک می‌گردد. در تمام طول تونل رطوبت و حرارت داخل تونل اندازه‌گیری می‌شود.
5. پختن کاشی: کاشی در دو نوبت پخته می‌شود، بار اول قطعه سفالی را پس از خشک شدن به کوره پخت می‌برند و اغلب از کوره‌های تونلی استفاده می‌شود. ابتدا حرارت را به تدریج تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسانند تا آب فیزیکی قطعه متصاعد گرددو به تدریج حرارت کوره بالا می‌برند و حدود ۲۵۰ درجه سانتیگراد کلیه رطوبت آن تبخیر می‌شود و در حرارت ۴۵۰ الی ۶۰۰ درجه آب شیمیایی آن تبخیر می‌گردد و در حرارت ۸۰۰ درجه تمام مواد الی خاک رس از بین رفته و قطعه به مرحله شیشه ای شدن می‌رسد.
6. لعاب دادن روی کاشی: پس از اینکه اولین مرحله پخت به اتمام رسید و قبل از آنکه قطعه کاملاً پخته شده و به مرحله شیشه‌ای شدن برسد قطعه را از کوره خارج می نمایندو روی آن لعاب می‌پاشند. اگر کاشی گل دار باشد قبل از لعاب پاشیدن گل‌های مخصوص که از جنس لعاب بوده روی قطعه می‌چسبانند بعد روی آن لعاب می‌پاشند سپس قطعات لعاب کاری شده را روی واگن‌های مخصوص چیده و دوباره به کوره می‌برند و مرحله دوم پخت را انجام می‌دهند. لعاب روی سفال در اثر حرارت جاری شده و توی سوراخ‌های قطعه سفالی نفوذ کرده و با آن یکپارچه می‌شود. سپس کاشی‌ها درجه‌بندی می‌شوند و بعد از بسته‌بندی به بازار عرضه می‌شوند.

در صنایع کاشی و سرامیک فیلتر پرس یکی از کاربردی ترین ابزارهاست که در بالا بردن کیفیت کاشی و سرامیک نقش زیادی دارد برای آشنایی با فیلترپرس  به مطلب زیر اشاره می کنیم 

 

فیلترپرسfilterpress چیست؟

فیلتر پرس دستگاهي است كه عمل تصفيه را در حجم زياد انجام داده ومايع وجامد را از يكديگر جدا مي سازد. به طور عمده فيلتر پرس ها فيلترهاي تحت فشار هستند كه در ساخت آنها از صفحاتي استفاده مي شود كه بين يك صفحه ثابت، يك صفحه متحرك كه به جك هيدروليك متصل است قرار دارند و به هم فشرده مي شوند.

کار فیلتر پرس، آب گیری از دوغابی است که دارای آب اضافی می باشد. با کمک فیلتر پرس میتوان کیک هایی با رطوبت بین 19 تا 25 درصد تولید کرد.که از این دستگاه در سایزهای مختلف میتوان برای تولید محصولات متنوع استفاده کرد.ازجمله در کارخانجات تولید کاشی و سرامیک

مراحل و روش های تصفیه فاضلاب صنایع کاشی و سرامیک

تصفیه فاضلاب صنعت کاشی و سرامیک شامل مراحل زیر می باشد:

 • یکسان سازی جریان و بار با تنظیم pH
 • تصفیه اولیه مانند غربالگری و ته نشینی اولیه برای حذف ذرات جامد
 • فرآیند انعقاد شیمیایی برای حذف کل جامدات معلق (TSS)
 • ته نشینی نهایی برای کاهش جامدات معلق با استفاده از حوضه های ته نشینی یا زلال سازها
 • فیلتراسیون چند رسانه ای برای کاهش مواد جامد معلق غیر قابل ته نشینی
 • آبگیری و دفع لجن فاضلاب
 • تصفیه تکمیلی مانند فیلتراسیون غشایی برای حذف فلزات

شرکت صافی سازان اولین و بزرگترین تولید کننده فیلتر پرس در ایران با کیفیتی بی مثال محصولات خود را در حوزه فیلترپرس به مشتریان حوزه کاشی و سرامیک ایران عرضه می دارد با ما در تماس باشید

 

فیلتر پرس صنایع کاشی و سرامیک