زنجان - شهرک صنعتی نوآوران

Filter Press Manufactured By Safi Sazan Safa Company

تاریخچه فیلترپرس و مفهوم تکنولوژی فیلتر پرس

تاریخچه

در خصوص تاریخچه فیلترپرس می توان گفت اولین شکل فیلتر پرس در انگلستان بتاریخ 1853 میلادی اختراع شد، که برای بدست آوردن روغن دانه  بوسیله استفاده سلولها فشاری بکار گرفته شد. معذالک، این سلولها معایب زیادی داشت، مانند نیاز بالا به نیروی کار و فرایند غیر پیوسته. پیشرفتهای عمده در تکنولوژی فیلتر پرس در اواسط قرن 20 آغاز گردید.در ژاپن در 1958 میلادی دو شرکت بنامهای Kenichiro Kurita  و Seiichi Suwa موفق شدند اولین فیلتر پرس افقی اتوماتیک را بسازند تا جداکردن کیک از فیلتر و جذب رطوبت را بهبود ببخشند. 9 سال بعد شرکت کوریتا شروع به ساخت دیاگرام قابل انعطاف کرد تا میزان رطوبت در کیک را کاهش دهد. این وسیله سیکل فیلتراسیون اتوماتیک، تراکم کیک، تخلیه کیک و شستشوی پارچه فیلتر را بهبود بخشیده و امکان استفاده آنرا درکاربردهای صنعتی متعدد افزایش میدهد.

فیلترپرس تولید شده توسط شرکت صافی سازان صفا
فیلترپرس تولید شده توسط شرکت صافی سازان صفا

فیلتر پرس

فیلتر پرس صنعتی ابزاریست برای مراحل جداسازی و خصوصا جداسازی جامد و مایع. دستگاه فیلتر پرس عناصر فیلتری زیادی را در کنارهم قرار داده و اجازه میدهد تا براحتی فیلتر(صفحات) باز شده و ماده جامد فیلتر شده از پارچه فیلتر جدا گشته و شستشوی فیلتر و یا تعویض پارچه های فیلتر براحتی انجام گیرد.

دستگاه فیلتر پرس نمیتواند بطور پیوسته کار کند ولی میتواند عملکرد بسیار بالایی داشته باشد، خصوصا اگر مایع باقی مانده در جامد کمی مورد نظر باشد. فیلتر پرس در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار میگیرد که شرح آن خواهد آمد. بطور مثال میتوان به صنایع سنگبری و یا صنایع دیگری که لازم است آب از گل جدا شده تا بتوان آب را مجددا استفاده نمود و گل خشکترشده را برای حفظ محیط زیست به طبیعت سپرد.

مفهموم تکنولوژی فیلتر پرس

عموما، دوغاب(اسلاری) به مرکز فیلتر پرس تزریق شده و هر یک از محفظه های (چمبرها) فیلتر پرس پر میشوند. زمان مطلوب پرکردن اطمینان میدهد که محفظه آخر فیلتر پرس، قبل از اینکه اولین محفظه شروع به تشکیل کیک کند، پر شده است و همانطور که محفظه ها پر میشوند، فشار داخل سیستم بعلت تشکیل لجن غلیظ افزایش میابد. در نتیجه، مایع از میان پارچه فیلتر با فشارهوا عبور میکند. استفاده آب میتواند در بعضی از موارد مقرون به صرفه باشد، مانند مواردی که آب از مراحل قبل دوباره استفاده شده است.

 

اشتراک گذاری:

LinkedIn
Telegram
Email
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *